img

Еразъм+ мобилност в Института по животновъдство - Париж

В периода 23.02-1.03.2019 г. проф. д-р Васил Николов, председател на ССА, д-р Евгения Ачкаканова – директор на дирекция „Наука, образование и иновации“, г-жа Янка Михайлова – директор дирекция „Финансово управление” и г-жа Мария Юнакова – гл. експерт в дирекция „Наука, образование и иновации” осъществиха мобилност по програма „Еразъм“+ в Института по животновъдство в Париж, Франция.

Te обменихa познания и опит с учени и експерти от Института по животновъдство – Парижкакто и с колеги от   Селскостопанска академия - Париж, Франция.

Екипът от ССА бе посрещнат от директора на „Международно сътрудничество“ в института по животновъдство - Париж, г-н Филип Аме и директорът на дирекция „Международно сътрудничество за източна Европа“, г-н Виган Дервиши. Институтът за животновъдство работи в тясно сътрудничество с животновъдите и развъдните организации, както и с другите сектори в постоянно променящ се контекст, предлагайки технически решения и новаторски земеделски практики. Разнообразието на бизнеса и компетентността на нейните служители му позволяват да предвижда промените, за да отговори бързо на актуалните проблеми.

Обучението в Института по животновъдство – Париж е с практическа насоченост за обмяна на информация и опит по следните основни теми:

-          проучване в детайли на прилаганите критерии във Франция за определяне праговете на застрашеност по видове и породи животни;  

-          обсъждане на основните практики за опазване на местни и застрашени породи животни; 

-          практически насоки за методологията за определяне на праговете на застрашеност по видове и породи животни.

Десет регионални представители на института са на разположение, за да разберат очакванията, да проектират и управляват проектите за научни изследвания и развитие, които се използват от фермерите, а така също и да осъществят контактите между фермер - развъдна организация - научен институт.

В тази връзка през втория и третия ден бе посетена станцията за изпитване на кочове от породата Ил дьо Франс и Тексел, която се намира в гр. Вердий, където бяха направени срещи с главният зооинженер в станцията за изпитване към развъдната организация.

На четвъртия ден от обучението колегите от ССА се срещнаха с г-н Бертран Булфринг – представител на „Организация на местни, автохтонни породи във Франция“, с когото обсъдиха темата за местни и застрашени от изчезване породи, които използват за екопасторализъм, а също така и за икономически значимите за Франция породи.

За всички породи във Франция има определение и норма, в които те са ефективни. „АгроПариТек“ – неправителствена партньорска структура на института, разработва схеми за контрол на местните породи. Тази структура определя и контролира броя и ефективността на породата и популацията, за да определи кои са застрашени от изчезване и кои не са.

Проведена бе среща и с представител на Асоциацията за съхранение на местна /автохтонна/ порода овце - Le Mouton d’Ouessant - GEMO. Отглеждат се на полуостров Брьотан, основно за вълна. Овцете от породата Mouton d’Ouessant /мутон д’уесан/ е най-малката овца в света.

На петия ден се проведоха срещи с представители на Селскостопанска академия на Париж, Г-н Constant Lecoeur – главен секретар на академията, Г-н Del Porto Pierre – президент на Националната федерация на селскостопанските музеи и Г-жа Nadine Vivier – вице-президент на академията.

Академията се занимава основно с координация на научната дейност в страната, осъществяване на контакти с партньорски организации в страната, Европа и света и с формиране на политики в областта на земеделието. Основната дейност е международни контакти и връзки.

Благодарение на осъществените мобилности са установени трайни контакти с учени от двете френски научни организации, които имат иновативни и върхови постижения в технологиите за отглеждане на овце и говеда, в правилата за съхранение и опазване на местни породи и на застрашени от изчезване местни породи животни, както и богат научен опит в изготвяне на изследвания, анализи и мобилизиране на екипи от учени за подготовка на стратегически и програмни документи, свързани с общата селскостопанска политика и политиката за наука, иновации и изследвания на ЕС.