„Хоризонт 2020“, осмата рамковата програма на Европейския съюз за научни изследвания и иновации, ще продължи от 2014 г. до 2020 г. „Хоризонт 2020“ е най-голямата в историята рамкова програма на ЕС за научни изследвания и иновации. Финансирането се осъществява чрез трите основни стълба:
ССА участва в следните проекти по програма Хоризонт 2020:
Програма COST на Европейския Съюз
Дейностите по Програма COST на ЕС се осъществяват чрез набор от инструменти за работа в мрежа, като срещи, конференции, работни срещи, краткосрочни научни мисии, училища за обучение, публикации и дейности за разпространение. Програмата е много добър старт за изграждане и участие в други Европейски инициативи.
ССА участва в следните КОСТ акции:
Програма FAO
FAO – Организацията на ООН по прехрана и земеделие (ФАО), трябва да играе ключова роля за постигането на напредък по отношение на устойчивото развитие в световен мащаб и изменението на климата във връзка със селското стопанство, горското стопанство, рибарството, както и продоволствената сигурност и храненето.
ИПАЗР, “Н.Пушкаров” участва в дейностите на Европейското Почвено бюро, Глобалното партньорство за почвите (GSP) към ФАО и Международната мрежа на организациите, притежаващи почвена информация (INSII), която е водеща при основните механизми за изпълнение на задачите на Глобалното партньорство за почвите.
Международни програми CIMMYT и ICARDA,
Програмите CIMMYT и ICARDA осигуряват възможности за обогатяване на генофонда от зърнено-житни култури: Добруджански земеделски институт, гр. Генерал Тошево.
Програма MAAE - Международната агенция за атомна енергия
България разполага със силна нормативна и регулаторна база за безопасно управление на радиоактивните отпадъци и отработеното ядрено гориво, (мисия ARTEMIS).
В момента по програма МААЕ се изпълнява следния проект: BUL5014 „Скрининг на стрес-реакцията на генплазма при зърнени култури и потенциала за адаптиране чрез усъвършенствани ядрени, математически и физиологични подходи”, (Screening for stress response of cereals and the potential for adaptation through advanced nuclear, mathematical and physiological approaches) програма на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ), Виена, Институт по растителни генетични ресурси, гр.Садово.
Инициативата БИОИЙСТ
БИОИЙСТ е съвместна инициатива на страните от Централна и Източна Европа (ЦИЕ) за базирани на знанието земеделие, аквакултури и горско стопанство в контекста на биоикономиката. Тя стартира в края на 2016 г., в рамките на Полското председателство на Вишеградската група, с активното участие и подкрепа на Унгария. Към настоящия момент Инициативата е подкрепена от министерствата на земеделието и науката в 11-те държави от ЦИЕ членки на ЕС (България, Естония, Латвия, Литва, Полша, Румъния, Словакия, Словения, Унгария, Хърватия и Чехия). На разширената Вишеградска група през 2019 г. единодушно бе одобрено и присъединяването на Сърбия.
Мисия
Мисията на Инициативата BIOEAST е да помогне на страните от ЦИЕ да реализират своята визия за 2030 г., използвайки техния потенциал и предлагайки възможности за:
1. Устойчиво увеличаване на производството на биомаса, за да станат конкурентоспособни и водещи, висококачествени производители на храни и фуражи по целия свят;
2. Кръгова („нулеви отпадъци“) обработка на наличната биомаса, за да се превърнат в ключови участници в развитието на нови вериги от стойности на биологична основа;
3. Жизнеспособни селски райони: да се разработи иновативен, приобщаващ и приспособяващ към климатичните промени модел на растеж.
Цели
Основната цел на Инициативата БИОИЙСТ е засилване на сътрудничеството и ефективното използване на научно-изследователския потенциал в областта на земеделието за по-активно участие на страните от ЦИЕ в проекти по настоящата Рамкова програма за научни изследвания и иновации „Хоризонт 2020“, както и в бъдещата „Хоризонт Европа“, обхващаща периода 2021-2027 г. Тенденцията е обхватът на БИОИЙСТ да се разширява, чрез привличането на все повече държави от Централна и Източна Европа, като по този начин се подпомогне тяхното развитие в областта на научните изследвания и иновациите. Инициативата служи и като платформа за обмен на знания и обмен на най-добри практики. Инициативата е получила подкрепа и признание и от Европейската комисия.
Конкретните цели на Инициативата БИОИЙСТ са:
1. Създаване на междусекторен подход за разработване на национална стратегия за кръгова биоикономика;
2. Иницииране на сътрудничество и разработване на политики, основани на знанието;
3. Идентифициране на общи предизвикателства и утвърждаване на общи изследователски теми;
4. Осигуряване на база данни, базирана на доказателства;
5. Подобряване на уменията, чрез обучение на ново поколение специалисти и заинтересовани страни;
6. Насърчаване на регионални, национални и европейски и международни синергии за разработване на иновативни технологии, методологии и подходи;
7. Повишаване на видимостта на биоикономиката, чрез включване на обществото и насърчаване на обществената информираност.
Структурата на БИОИЙСТ е следната:
1. Политическо ръководство - заместник-министър в МЗХГ, за съгласуване и одобрение по писмена процедура на стратегически документи, които са основополагащи за бъдещото развитие на инициативата.
2. Борд - постоянен управителен орган на БИОИЙСТ, в който участват националните контактни точки. Ръководи се от генералния секретар на Инициативата.
3. Национална контактна точка (NCP) - осъществява връзката между генералния секретар на Инициативата и политическото ръководство.
4. Генерален секретар - седалище в Брюксел. Координира дейността и отговаря за напредъка в развитието на Инициативата.
5. Научен консултативен съвет - състоящ се от научни работници, които подпомагат допълнително работата на Инициативата.
ТЕМАТИЧНИ РАБОТНИ ГРУПИ
В рамките на инициативата са сформирани пет тематични работни групи (ТРГ). Целта е на базата на дискусии да се идентифицират приоритетите на биоикономиката в макрорегиона (ЦИЕ), които да залегнат в Националните стратегии за кръгова биоикономика от една страна и в Програмите за научни изследвания (SRIA), от друга.
Тематичните работни групи са следните:
1. Устойчиви добиви и агроекологична интензификация
2. Биоенергия и биоматериали
3. Гори
4. Хранителни системи
5. Биоикономика на сладководните ресурси
Екип
Политическото ръководство на Инициативата БИОИЙСТ се осъществява от МЗХГ, а оперативното - от представители на ССА и МЗХГ. От ССА в екипа участват:
Проф. д-р Красимира Кънева - национална контактна точка;
Проф. д-р Виолета Божанова - координатор на проекта БИОИЙСТ (BIOEASTsUP) и член на ТРГ „Устойчиви добиви и агроекологична интензификация”;
Проф. д-р Валентина Енчева - член на ТРГ „Устойчиви добиви и агроекологична интензификация”;
Проф. д-р Илиана Начева - член на ТРГ „Хранителни системи”;
Доц. д-р Красимир Русанов - член на ТРГ „Биоенергия и биоматериали”.
Предстои номинирането на представител за ТРГ „Биоикономика на сладководните ресурси”
ДОКУМЕНТИ
Всички документи свързани с Инициативата БИОИЙСТ на английски език се намират на адрес: https://bioeast.eu/
По заповед на МЗХГ през 2019 г. екип на ССА разработи Проект на стратегия за укрепване ролята на аграрния сектор в биоикономиката. Проектът ще бъде основа за надграждане и разработване на Национална стратегия за кръгова биоикономика, която освен за аграрния сектор, ще включва дейности свързани с преработката на произведената в него биомаса в ХВП, текстилната, дървопреработващата, енергийната и пр. индустрии.
Събития
В периода 20-21 февруари в гр. Брюксел, Белгия се проведе среща на високо равнище с участие на заместник-министрите на земеделието на държавите-членки на Инициативата и представители на ГД ”Научни изследвания и иновации” и ГД „Земеделие и развитие на селските райони” на ЕК, на която се обсъди напредъка на Инициативата и приноса ѝ в подготовката на политиките за новия програмен период 2021-2027 г. Срещата беше последвана от Конференция на тема: „Инициативата биоийст като движеща сила в контекста на Европейската Зелена сделка”. Присъстващите бяха запознати с акцентите в политиките за иновации, механизмите на ОСП, опазване на околната среда и адаптиране към климатичните промени и стратегията „От фермата до трапезата”, като основен компонент на Зелената сделка, имащ най-пряка връзка с аграрния сектор.
В рамките на Конференцията бяха проведени заседания на ТРГ, на които се дискутираха представените проекто-документи и политики за следващия програмен период и приоритетните области от дейността на групите.
Представителите на ССА участваха в Конференцията и заседанията на ТРГ.