В отговор на обществено нашумелия проблем с неприятеля черна златка, който причинява изсъхване при костилкови овощни видове в страната, Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) започва да разработва Стратегия за цялостен контрол на опасния вредител. За целта вече е сформирана междуведомствена работна група с участието на учени от университети и институти към Селскостопанска академия, експерти от БАБХ и Министерството на земеделието и храните.
Стратегията ще е готова в първите месеци на следващата година, съобщава пред Агро Пловдив проф. Оля Караджова, заместник изпълнителен директор в БАБХ от 2022 г. с ресор растителна защита и продукти за растителна защита. Проф. Оля Караджова е магистър по растителна защита и учен от структурата на Селскостопанска академия - от 2015 г. до април 2022 г. е професор по Ентомология в Института по почвознание, агротехнология и защита на растенията „Н. Пушкаров“ на Селскостопанска академия, а в периода 2004 - 2012 г. – директор на Института за защита на растенията в гр. Костинброд.
„Черната златка е познат вредител, който сме контролирали в годините назад. За това, че тази година е причинила толкова сериозни вреди по костилковите видове - череши, сливи и други, досега не сме получили нито един сигнал от производители или браншови организации. Наскоро пристигна писмо от Националната браншова камара „Плодове и зеленчуци“, в което се настоява да бъде създадена Програма за контрол на този вредител“, обясни проф. Караджова.
Тя уточни, че БАБХ не може да разработи Програма, тъй като програмата е политическо решение, обвързано с финансиране на стопаните за борба с черната златка. Подобни програми действат от години за борба с шарения доматен молец и телените червеи.
„Ние ще направим цялостна стратегия срещу черната златка, която ще включи не само прилагането на растителна защита, но и агротехниката“, допълни заместник-изпълнителният директор.
БАБХ ще трябва спешно да разгледа разрешените продукти за растителна защита, в характеристиката на които не е включена борба срещу черната златка. Някои от тях действат и срещу този вредител. Работата на втората работна група, която ще се създаде във връзка с възникналия проблем, е да реши кои от разрешените биоагенти могат да бъдат приложени срещу вредния бръмбар. Ще се проучи и европейската практика. Втората работна група изисква подписите на двама министри – на земеделието и на околната среда и водите.