В периода 19-25.05.2019 г. гл. ас. д-р Богдан Бончев от Института по растителни генетични ресурси „К. Малков“ – Садово проведе мобилност за обучение в Plant breeding research center, в Тракийския университет, гр. Одрин Турция.
В него се извършват изследвания и се преподава „Селекция и генетика на растенията и животните“. Съответно има двама учени по селекция и генетика на растенията – проф. Йалчин Кая и д-р Necmi BEŞER (Неджми Бешер), които са директор и заместник директор на PBRC.
В хибридният питомник на д-р Неджми Башер се правят по 100-150 кръстоски на сезон. Селекцията при пшеницата е насочена към качество на хляба и добив. Гл. ас. д-р Богдан Бончев наблюдава с докторантите сортов опит на частна семенарска къща, обслужваща турската армия. Опитите са насочени към резистентност на ръжди и септориоза - окомерно отчитане. Прилага се скала от 1 до 9, минимална към максимална устойчивост.
Частна компания е ръководена от д-р Башер по селекция и сортоподдържане.
В нея се произвеждат семена от сорго и сортове слънчоглед. Семепроизводството на сорт пшеница стартира от тази година. Гл. ас. д-р Богдан Бончев извърши кастриране на цветове на пшеница по сходна методика, прилагана в ИРГР заедно с колегите в хибридния питомник. На друго опитно поле се извежда опит със слънчоглед със селекционен материал и тестване на сортове за клиър филд технология.
При слънчогледа се търси устойчивост към имазанокс а.в., като се води и паралелна селекция за добив. С д-р Неджми Башер бе отчетен ефекта на хербициди върху третираните последни две растения от селекционните материали. При установено разпадане се третират всички растения.
За лабораторията по генетични маркери отговаря проф. Йалчин Кая. В PBRC, гр. Одрин се извършва анализ на генетични (ДНК) маркери от растения и животни по метода на капилярната електрофореза.