В периода 06-10.05.2019 г. доц. д-р Веселина Машева и ас. Величка Спасова-Апостолова от Институт по тютюна и тютюневите изделия /ИТТИ/ - с. Марково осъществиха мобилност с цел обучение в Егейски земеделски научен институт, Менемен, Измир, Турция.
По време на обучението учените от Селскостопанска академия се запознаха с провежданата мутационна селекция в лабораторията по тъканни култури. Обсъдени бяха най-често използваните физични и химични мутагени върху експлантите, методи за определяна на оптимална доза. Разгледани бяха всички лаборатории и се запознаха с основните дейности и текущи проекти. При посещението на лабораторията по молекулярна индентификация и диагностика на някои патогони бяха проведени PCR реакции. В лабораторията за нематоди се коментираха най-често срещаните нематоди по тютюна. В отдела по биологична борба се дискутираха най-често срещаните икономически важни болести при тютюна, възможностите за водене на биологична и еколого съобразна борба.
Доц. д-р Веселина Машева и ас. Величка Спасова-Апостолова разшириха своите практически умения, чрез съвместни техническо изпълнение на прилаганите методи за изолиране на ДНК и запознаване с прилаганите селекционни програми. Дейностите бяха извършени основно в молекулярните лаборатории и отдел „Тютюн“.
Те разгледаха заложените селекционни експерименти в опитните полета на института и осъществиха срещи с представители на търговски фирми, опериращи на турския пазар.
В резултат на обучението представителите ИТТИ – Марково усвоиха прилагане на нови молекулярни и in vitro методи за съкращаване на селекционния процес и повишаване на неговата ефективност. Разшириха се практическите им умения в прилагане на in vitro и молекулярни методи при селекцията на тютюн. Обменен бе опит и идеи за селекция на нови сортове чрез комбиниране на класическите и in vitro методи с високоефективно молекулярно характеризиране при тютюна. Създадени са условия за обогатяване на колекцията и повишаване на ефективността при селекцията български сортове ориенталски тютюн. Обменени са ценни образци и са включени селекционни програми чрез използването на генетичното многообразие на двете научни организации.
Осъществените контакти предоставят възможност за обмен на информация, интернационализация на научните изследвания, съвместни публикации и научни проекти.