img

Еразъм+ мобилност в Университет „Св. Св. Кирил и Методий, гр. Скопие, Северна Македония

В периода 01.04.2019г. – 30.06.2019г., ас. Божура Фиданска, докторант в отдел „Икономика и управление на организациите в земеделието и в селските райони“, Институт по аграрна икономика, ССА, взе участие в мобилност за практика на докторанти  по програма ЕРАЗЪМ+. Практиката се състоя в Института по аграрна икономика гр. Скопие, Факултет по земеделски науки и храни, Университет Св. Св. Кирил и Методий,  Република Северна Македония и бе насочена към състояние и изследване развитието на малките стопанства, структура, организация, достъп до пазара, подпомагане, проблеми и перспективи.  

През периода ас. Божура Фиданска се запозна с типологията на земеделските стопанства в Република Северна Македония и по-специално с организацията и структурата на малките стопанства, проблемите и трудностите, които имат при осъществяване на тяхната земеделска дейност, а така също и с възможностите, които предоставят предприсъединителните инструменти и програма ИПАРД за подпомагане на дребните стопанства. 

Ас. Божура Фиданска извърши сравнителен анализ за изменение на структурата на земеделските стопанства, в т.ч. и на малките стопанства за периода 2007-2016 г. В анализа са включени три държави-членки на Европейския съюз – България, Румъния и Полша, както и Република Северна Македония. Целта на сравнителния анализ е да се покажат измененията в броя и структурата на земеделските стопанства в избраните страни. Това, което е констатирано от получените данни и резултати, е голям тренд на изменение на броя на земеделските стопанства, включително и на малките земеделски стопанства в страните от ЕС (България, Румъния и Полша), докато такава динамика на намаление на земеделските стопанства в Република Северна Македония не се наблюдава (намалението на стопанствата е в минимални размери). 

По време на практиката са извършени и няколко посещения на място за провеждане на срещи с малки земеделски производители - в гр. Ресен, район на ябълкопроизводители и гр. Преспа, район на производители на праскови. Направени са анкетни проучвания сред земеделските стопани за целите на изследване за начините за реализация на произведената продукция. Основните проблеми, пред които са изправени земеделските производители в тези райони, са трудностите при реализацията на продукцията, нерегламентираните изкупни цени и неангажираността на държавата за провеждане на политика за регулиране на пазарите.

Ас. докторант Божура Фиданска участва и в редица работни срещи и семинари, проведени през периода на мобилността.

„Участието ми в мобилността за практика на докторанти по програма Еразъм+ в Република Северна Македония бе много ползотворно за мен и работата ми по дисертационния труд. Гл. ас. Марина Нацка, ментор на практиката ми и останалите колеги от института напълно ме интегрираха в работния процес, като ми предоставиха информация, ползване на литература, участие в дискусии, оперативки на научния състав на института, семинари, лекции и презентации. Препоръчвам на всички докторанти от Селскостопанска академия да се възползват от възможностите на програма ЕРАЗЪМ+“, сподели при завръщането си ас. Божура Фиданска.