img

Еразъм+ мобилност в Университета в Мадейра, Португалия

В периода 06-10.05.2019 г. доц. д-р Цветелина Стоилова и доц. д-р Петър Чавдаров от Института по растителни генетични ресурси „К. Малков“ – Садово проведоха мобилност с цел преподаване в Университета гр. Фуншал, остров Мадейра, Португалия. 

            Лекциите бяха представени пред студенти и докторанти, специалност „Органично земеделие“ към факултет „Градинарство“. В сградата на същия университет е разположена и добре оборудвана Генбанка (ISOPlexis Genebank). Директор на Генбанкта е проф. д-р Мигел Карвальо, който е и ръководител на направлението „Органично земеделие“.

            Първите лекции на българските учени бяха за дейността и постиженията на ИРГР „ К. Малков“, гр. Садово от неговото създаване до момента. 

Доц. д-р Цветелина Стоилова представи  информация за колекциониране и съхранение на растителни генетични ресурси.  Последва дискусия относно съхраняването и репродукцията на събраните семена, като бе отбелязано, че и при тях репродукцията на семената представлява проблем поради липса на работна ръка и големи площи, осигуряващи необходимата дистанция. Следващата лекция бе на тема „Растителни генетични ресурси – необходимост от съхранение, права и възможности“. Дискусията беше насочена към прекия контакт на генбанката с производители и стопани. Португалските учени споделиха техния опит в тази област, като например, че те никога не отказват семена на фермери, които  искат определени стари сортове.

            Доц. д-р Петър Чавдаров изнесе лекция на тема „Въвеждане в растителната защита“. Той запозна аудиторията с разработените от него растително-защитни схеми за опазване на зърнено-житните, зърнено-бобовите и зеленчукови култури от фитопатогените, причинители на икономически важни болести.  На другия ден доц. д-р Чавдаров представи икономически важните болести по домати. Сподели и неговия опит в разработването на схема (конвенционална и биологична) за превенция на инфекциите от почвени фитопатогени, които в отделни години могат изцяло да компрометират реколтата от тази култура. Другите теми бяха „Икономически важни болести по пипера“ и „Болести по зърнено-бобовите култури“. 

            Посредством представената информация, учените от Селскостопанска академия дискутираха много въпроси, касаещи събиране, съхранение и използване на растителните генетични ресурси.  Споделиха техния опит и видяха как португалските им колеги се справят с подобни проблеми. 

Обсъдено бе за изготвяне на междуинституционално споразумение, което да даде възможност за по-тясно сътрудничество и евентуално съвместен бъдещ научно-изследователски проект.