img

Еразъм+ мобилност в Научно-изследователски център по растениевъдство, Tракийски университет в гр. Одрин, Турция

В периода 10-14.06 2019г. проф. д-р Вилиана Василева и гл. ас. д-р Ина Стойчева-Мавровска  от Институт по фуражните култури – Плевен бяха на посещение в Научно-изследователски център по растениевъдство, Тракийски Университет,  гр. Одрин, Република Турция в рамките на програма „Еразъм+“. 

Ментор на обучението беше проф. д-р Ялчън Кая – директор на центъра , основател на турската „Асоциация на растениевъдите“и ръководител на „Международната асоциация по слънчоглед“. В първия ден на обучението професор Кая , дискутира с гостите от България обекта на научните им интереси и научна работа,работата по международни проекти и програми, наличната научна база в ИФК-Плевен. От своя страна, проф. Кая представи на българските учени факултетите и отделите на Тракийския университет,давайки им възможност да се запознаят с вътрешната организация и начина на работа на учените там. 

Беше проведена среща с колектива на Научно-изследователския център, който води изследвания в две направления – отдел „Генетика и биотехнология“ и отдел „Биоинженерство“. Обсъдени бяха възможности за съвместно провеждане на опити и обменени идеи, свързани с технологията на отглеждане, анализи за определяне качеството на фуражни култури, както и на продукцията получена от тях.  


Учените от България посетиха с модерно оборудвания лабораторен блок по „Генетика и биоинженерство“ към Центъра,  където им бяха представени анализи на фуражните култури по конвенционални метод и методики. При посещение на разположеното върху 3500 декара обработваема площ опитно поле на Научния център бяха наблюдавани засети площи от хибридни сортове пшеница, ечемик, ръж, тикви. 

Гостите бяха запознати с методологичната част на анализите, определящи хранителната стойност и смилаемостта на сортове фуражни култури, чрез лабораторни и in vitro методи и с лабораторните методи за идентификация на сортове и установяване на генетичната чистота на семената.

Бяха обсъдени приоритетите в научните програми, свързани със селекция и генетика на културите и възможностите за провеждане на съвместна научно-изследователска работа в областта на фуражното производство, с включени нови сортове растения и методи за окачествяване на фуражната маса.