img

Във Виетнам отглеждат няколко сорта тютюн, селектирани в ИТТИ – Марково

01.11.2024

Няколко сорта ориенталски тютюн, селектирани в Института по тютюна и тютюневите изделия (ИТТИ) на Селскостопанска академия, се отглеждат във Виетнам. Растенията са адаптирани успешно в азиатската страна. Така ще се запази българския ген на ориенталския тютюн. Наскоро са изпратени семена и на тютюн Бърлей. Това съобщи за „Марица“ проф. д-р Христо Бозуков – бивш директор на ИТТИ, на Селскостопанска академия и два пъти министър на земеделието.

Единственият в страната профилиран научно-изследователски институт по тютюна на 31 октомври т.г. бе домакин на празник, посветен на Световния ден на тютюнопроизводителите, който се чества на 28 октомври.

Официални гости на тържеството бяха Янислав Янчев – зам.-министър на земеделието, проф. д-р Христина Янчева – областен управител на област Пловдив, директорът на Института по овощарство проф. д-р Стефан Гандев, Вержиния Джевелекова – мениджърът връзки с обществеността на „Филип Морис България“ и др. Производители на тютюн от цялата страна, представители на бизнеса и др., също уважиха тържеството.

За последната година браншът бележи възход. През 2023 г. приходите от суров тютюн са за над 3,5 млр. лв., обяви Цветан Филев, председател на Националната асоциация на тютюнопроизводителите НАТ-2010, основен организатор на проявата. Има увеличение и на средните добиви от реколта 2024 г. Средният добив общо за трите сортови групи е увеличен до 179 кг/дка при среден добив от 153 кг/дка за 2023 г. В резултат е налице ръст на продукцията, която тази година достига 4 323 т, при 4 051 т за 2023 г., съобщи зам.-министър Янчев. Той уточни, че във връзка с преходната национална помощ за сектор „Тютюн“, предстои да се определят ставките по сортови групи и увери фермерите, че държавата в лицето на МЗХ стои зад бранша.

По данни на аграрното ведомство, износът на суров тютюн от България през 2023 г. е достигнал 21 720 т и е на стойност 115 млн. евро. Увеличават се както реколтираните площи, така и средният добив при типовете „Бърлей“ и „Вирджиния“. Производството на „Вирджиния“ за тази година е 815 т при 373 т за 2023 г. и 411 т производство от типовете „Бърлей“ спрямо 267 т за 2023 г. Събраният тютюн тип „Ориенталски“ е 3 097 т при 3 411 т за 2023 г.

Областният управител на Пловдив поздрави производителите и каза, че знае цената на техния труд. Имаме нужда от вас, които движите един от важните сектори в страната, с принос за икономиката ни. Продължавайте да бъдете обединени, за да постигате по-големи професионални успехи, пожела проф. Янчева.

Информацията – в уебсайта на „Марица“: https://www.marica.bg

Още информация по темата: „Зам.-министърът на земеделието и храните Янислав Янчев присъства на отбелязването на Световния ден на тютюнопроизводителите в с. Марково“  https://www.bta.bg/