img

Учени от Институт по овощарство – Пловдив участваха в 32-рото заседание на Управителния борд на организацията EUFRIN

17.09.2024

В периода 12-13 септември 2024 г. се проведе 32-рото заседание на Управителния борд на организацията EUFRIN (European Fruit Research Institutes Network), която обединява университетски отдели и изследователски институти, специализирани в изследвания на овощните култури в страните от Европейския съюз, Швейцария и Източна Европа. Събитието предостави уникална възможност за обмен на знания и укрепване на международното сътрудничество в областта. Участие във форума направи и екип от Институт по овощарство – Пловдив към Селскостопанска академия. 

Бордът на EUFRIN се състои от двама доброволни представители от всяка страна членка, които за България са учени от Института по овощарство – Пловдив. Това са заместник-директорът доц. д-р Мариета Нешева и доц. д-р Светослав Малчев.

EUFRIN е доброволна организация на университетски отдели и изследователски институти, които са специализирани в изследвания, разработки и разширяване на овощните култури в умерения климат. Създаден е в Бон през 1993 г. с участието на представители от Германия, Франция, Холандия, Обединеното кралство, Швейцария, Белгия, Дания, Гърция и Италия. През годините след това много държави са се присъединенили към EUFRIN. Текущият брой на представените държави е 22. Бордът на EUFRIN заседава всяка година в една от участващите страни. На тези срещи се преглеждат дейностите на работните групи, обсъждат се и се създават нови работни групи, планират се и се провеждат съвместни дейности като кандидатури за ЕС, организират на семинари и др. Всяка година членовете на Борда се ангажират с тема, която да бъде представена през следващата година. Това предоставя отлична възможност за обсъждане на изследванията на овощните култури в европейски контекст. Членовете на Борда имат ангажимент да разпространяват целите и идеите, генерирани в рамките на EUFRIN, сред други изследователи и заинтересовани страни в страните се чрез статии в специализирана преса, комуникация чрез национални научни дружества, на срещи и конференции и др. Бордът избира на тригодишна ротация председател, секретар и организационен помощен член. Тримата действат като координиращо ядро на Борда.

Домакин на събитието беше Институтът по градинарство – Национален изследователски институт в Скерневице, Полша. По време на срещата бяха обсъдени най-новите резултати от научните изследвания и бъдещите насоки за развитие в областта на овощарството в различните страни членки. Доц. Малчев и доц. Нешева представиха научните дейности, които се провеждат в различни изследователски институции в България. 

Участниците посетиха модерните лаборатории и изследователски центрове на Института по градинарство, построени през последните четири години, включително лабораториите за преработка, безопасност на храните и контрол на качеството на продуктите. Обсъжданите теми включваха съвременни предизвикателства пред сектора, както и бъдещите инициативи за сътрудничество между изследователските институции в Европа. Заседанието приключи с работна сесия, в която се разгледаха ключови теми за развитието на организацията и предстоящите научни срещи.