img

Учени от ИЛВ - Плевен в екипа, разработил „Национална програма от мерки за предотвратяване разпространението и контрол на вредители по лозата (род Vitis)“

29.08.2024

Разработена е национална програма от мерки за контрол на вредители по винени лозя.

Министъра на земеделието и храните одобри „Национална програма от мерки за предотвратяване разпространението и контрол на вредители по лозата (род Vitis)“. Програмата е разработена от работна група в състава, на която влизат експерти и инспектори по растителна защита към БАБХ и с активното участие на учени от Института по лозарство и винарство (ИЛВ) - гр. Плевен на Селскостопанска академия, Аграрен университет гр. Пловдив, Агрономически факултет при Лесотехнически университет гр. София и експерти от Центъра за оценка на риска по хранителната верига.

Изготвянето на Национална програма има за цел да се запазят здрави лозовите масиви и да се ограничи разпространението на определени болести и неприятели, като Лозова щитовка (Pulvinaria vitis L.), Екскориоза (Phomopsis viticola), Американска лозова цикада (Scaphoideus titanus) 17, Брашнеста мана (Oidium tuckeri) и други.

На основание одобрената Програма е разработена Схема на държавна помощ - „Помощ за компенсиране разходите на земеделски стопани, свързани с изпълнение на мерки по Национална програма от мерки за предотвратяване разпространението и контрол на вредители по Европейска винена лоза (род Vitis)“.

Помощта се предоставя на земеделските стопани, които отглеждат лози (род Vitis), за компенсиране на част от разходите за закупуване на продукти за растителна защита. Целта е продуктите да се използват за контрол и ограничаване разпространението на вредители, съобразно Програмата. Подпомагат се до 100 % от разходите на земеделските стопани, отглеждащи лози за закупуване на продукти за растителна зашита - до 600 лв./ха, с включен ДДС.

Бюджетът на помощта за 2024 г. е до 5 000 000 лв.

Про грамата е достъпна на сайта на БАБХ, а пълния й текст може да откриете в уебсайта на СИНОР БГ