img

Сорт „Силистренска компотна“ на Опитна станция по кайсията и земеделието - Силистра устоя на априлския студ

10.04.2025

Старият сорт „Силистренска компотна“, който е създаден преди повече от 60 години в Опитната станция по кайсията и земеделието - Силистра на Селскостопанска академия, е запазил цветовете си и се очаква да даде плод в овощните градини на Земеделска кооперация „Нива - 93“ от силистренското село Иширково, информира Агри БГ.

Първият студ от минус 22 градуса е засегнал тежко кайсиите, които се отглеждат от Земеделска кооперация „Нива - 93“ от силистренското село Иширково, информира Агри БГ Все пак един сорт е запазил цветовете си и се очаква да даде плод

„При другите сортове има много малко плод, всичко измръзна. От останалите плодове, които гледаме, макар и с по-ниски добиви ще имаме сливи, праскови, череши“, коментира за Агри.БГ Велика Славова, председател на кооперацията.

За издръжливостта на определени сортове от съществено значение е дали са ранни или късни. „Силистренска компотна“ е сорт, чийто пъпки се развиват по-късно. Освен това в по-старите градини цветовете се отварят по-бавно, докато младите дървета изпреварват с цъфтежа. „Студът хвана пъпките в начална фаза на развитие, докато ранните и младите бяха цъфнали“, споделя още Славова.

Предстои агрономите от стопанството да направят обследвания, за да видят дали има поражения по овощните градини и от априлските студове от тази седмица.

        По информацията на Агри.БГ: https://agri.bg/novini/kiesnite-sortove-kaisii-sa-oceleli-zasega-sled-neobicainite-proletni-studove

Опитната станция по кайсията и земеделие (ОСКЗ) в Силистра е правоприемник на Овощарската опитна станция, създадена през 1952 г.

Днес тя е специализирано научно-изследователско звено от структурата на Селскостопанска академия със задача да извършва научно-приложна, експериментална, обслужваща и спомагателна дейност на национално ниво в областта на селекцията, интродукцията и агротехниката на кайсиевата култура в България. Разработва, експериментира и внедрява нови сортове, технологии и методи за анализ и оценка за производство и реализация на кайсиева продукция. В Опитната станция се съхранява, поддържа и обогатява националният кайсиев генофонд от 540 сортообразци на кайсията от местен и чуждестранен произход, няколко ботанически вида кайсии, включително далекоизточните „Ансу”, „Муме”, „Манджурска”, „Виолетова”, „Сибирска”, както и редица междувидови хибриди. Колекционният й фонд е включен в Европейския кайсиев каталог и представлява основа за широка селекционна програма. В ОСКЗ са създадени 11 оригинални сорта кайсии: „Филипопол”, „Силистренска късна”, „Албена”, „Силистренска компотна”, „Късна ряховска”, „Късна дряновска”, „Роксана”,  „Боряна”, „Силистра 252”, „Дръстър” и „Истър”. Признати са две оригинални джанкови подложки за кайсията - „Жълта джанка 4” и „Айдемирска”, придаващи жизненост и дълголетие на кайсиевите дървета, и една сливова подложка „Зелена ренклода СД 4”, индуцираща умерен растеж на присадените сортове и една кайсиева подложка „Зарзала К1”.

ОСКЗ осъществява изследователската си дейност в рамките на Селскостопанска академия, структурирана в две основни направленияСелекция, генетични ресурси и интродукция и Технологии за отглеждане на кайсиевата култура.