img

Проф. д-р Иван Киряков от ДЗИ - Ген. Тошево: Няма опасност от драстични повреди при пшеницата

14.04.2025

Температурите в Добричка област паднаха до -8 градуса, снежната покривка „омекоти“ пораженията от тях, посочват от Добруджанския земеделски институт край Генерал Тошево (ДЗИна Селскостопанска академия.

Сега падналият сняг помогна, като изолира посевите и предотврати поражения от по-ниските температури на нивото на почвата, въпреки отчетените отрицателни температури на въздуха до -7, - 8 градуса“, анализира за Агри БГ проф. д-р Иван Киряков, завеждащ отдел „Селекция на зърнено-житни и бобови култури“ на Добруджанския земеделски институт. Ученият участва в комисията за пролетен преглед на зърнено-житните посеви в Добричка област. Тя приключи малко преди рязкото застудяване и отчете добро до много добро състояние на есенните култури. 

Проф. Киряков е категоричен, че винаги трябва да се прави разлика между температурата на въздуха над посева и температурата в посева, която може да бъде от порядъка на 5-6 градуса и да има решаващо значение в по-екстремни ситуации. Затова падналият сняг и натрупаната снежна покривка са помогнали на растенията да се изолират от студа.

„На този етап не се очакват драстични повреди по растенията. Разбира се, ще се наблюдава известно прегаряне и отпадане на листната маса, на най-долните розетъчни листа, изложени на по-ниска температура, но вярваме, че няма да се наблюдава загиване на вегетационния връх, в случая конуса на нарастване“, заявява проф. Киряков.

Ученият отбелязва, че има няколко критични фази за пшеницата по отношение на ниските температури, които обхващат периода до първите 10 дни на май. Едната е удължаване на стъблото и първи-втори възел, в която при - 4 градуса за 2 часа може да се засегне вегетационният връх. Другият критичен момент е при излизане на флаговия лист и преди изкласяване, в който -2 градуса са опасни. Във фазата на изкласяване ниски температури от -1 градус могат да бъдат фатални, а при цъфтеж дори 0 градуса.

„В момента пшеницата е близо до фазата поява на флаговия лист, което означава, че рискът от повреди от ниски температури съществува до края на април“, посочи още професорът. Той уточни, че не е нужно да се създава паника, а е важно да се следи състоянието на посевите.„На този етап няма място за прекалено притеснение относно пшеницата. Няма опасност от драстични повреди, въпреки студа и липсата на сняг в момента“, сочи заключението на проф.Иван Киряков. 

През есента на 2024 г. стопаните от Добричка област засяха 1 милион 104 хиляди дка с пшеница. В сравнение с последните две-три години черноземът е много по-добре влагозапасен. Това е благоприятна предпоставка за сеитбата на пролетни култури.

По информация на Агри БГ: https://agri.bg