img

Карамановден в ЗИ – Шумен

11.02.2025

По традиция в началото на годината Земеделски институт (ЗИ) – Шумен към Селскостопанска академия отбелязва Карамановден – деня на биволовъдството и празник на хората, които отглеждат тези благородни животни. 

Традициите повеляват на този ден да се почистват оборите и животните, да се благославят за здраве на биволите и на хората, които ги отглеждат. Стопаните посрещат гости с биволско мляко, биволско сирене, с греяна ракия и вита баница. На най-хубавата биволица се слага чимширен венец, рогата ѝ се варакосват /позлатяват/ и празникът започва. Биволарите са силни хора, с големи сърца, с напукани от труд ръце, които не се плашат от трудностите, затова на този ден празнуват, така както те си знаят. Ръководството на ЗИ – Шумен, заедно с учените, работниците и всички, които са свързани с отглеждането на тези силни, издръжливи, но и своенравни животни си пожелаха крепко здраве, сила, вдъхновение и успехи в работата.

Породата биволи Българска Мурра в ЗИ – Шумен има дълга история. През 1962 г. започва процесът на интензивно кръстосване с ръководител на екипа, създал породата Българска Мурра – ст.н.с. д-р Добри Полихронов. Създадена е по пътя на поглъщателното кръстосване на местния български бивол с индийската порода Мурра. Нашата порода Българска Мурра е призната през 2002 година (Сертификат № 1047). Отглежданите в ЗИ – Шумен биволи от тази порода са единствени в страната, отглеждани по метода на чистопородното развъждане.

От създаването си и сега стадото играе ролята на „генетичен нуклеус“ за производство на елитни животни за разплод. Българска Мурра получи своето международно признание, като една от най-високомлечните породи биволи в света. Тя се използва като „генетичен източник“ за развитието и породното подобряване на биволовъдството в 11 страни. 

В биволофермата ежегодно се извършват редица научни проучвания върху асистираната репродукция и храненето. Една от акредитираните докторски програми на ЗИ – Шумен е Говедовъдство и биволовъдство. В биволовъдната ферма в рамките на последните десет години са защитени три докторски дисертации. Разработени и спечелени са проекти към Министерство на образованието и науката – Конкурс за проекти по програми за двустранно сътрудничество България – Австрия – 2022 г. на тема „Проучване ефекта на естествения подсладител стевия (Stеvia Rebaudiana B.) върху антиоксидантната и имунната активност при биволи, както и върху мастно-киселинния състав на млякото за получаване на здравословна продукция“. През 2024 г. са одобрени процедури за предоставяне на национално съфинансиране за участие на български колективи в утвърдени акции по европейската програма COST за сътрудничество в областта на научните изследвания и технологиите на тема: „Разработване на нова защитна и терапевтична система, базирана на естествени функционални компоненти /стевия и облепиха/ с антиоксидантна и пребиотична активност, като алтернатива на антибиотичните препарати“ и „Устойчив контрол и превенция на паразитните заболявания, чрез използване на алтернативни методи за обезпаразитяване на селскостопански животни“. 

В момента ЗИ – Шумен предлага мъжки и женски малачета за разплод, висококачествена и екологично чиста продукция – биволска луканка и суджук, сирене и кашкавал от биволско мляко.