Институтът по розата и етеричномаслените култури (ИРЕМК) – Казанлък към Селскостопанска академия завърши успешно 2024 година със сериозни постижения в науката и научно-приложната дейност. Основна част от дейността на седемчленния колектив е проектът към ССА „Селекция, сортоподдържане, проучване и обогатяване на генофонда от медицински и ароматни растения. Съвременни подходи в технологиите на отглеждане, преработка и приложение на продуктите от тях“. В рамките на проекта се изпълняват осем научни задачи:
и съвместно с Опитната станция по земеделие в гр. Кърджали:
Част от учените от института работят и по още два проекта в рамките на ССА и един проект с Университет „Проф. д-р Асен Златаров“ – Бургас. Изпълняват се и дейности по четири проекта към Фонд „Научни Изследвания“, два от които са завършени успешно в рамките на 2024 година.
Резултатите от работата са публикувани в единадесет статии в световноизвестните база данни Web of Science и Scopus, две международни конференции и две национални конференции с международно участие.
Учените на ИРЕМК участват в редовните заседания на Консултативния съвет по маслодайната роза в Министерство на земеделието и храните, в семинари на Национална служба за съвети в земеделието, изготвят становища и доклади за национални и международни документи. Те имат съществен принос към актуализирания международен стандарт ISO 9842& 2024. Rose oil (Rosa damascena Mill.), Доклада за състоянието на сортоизпитването и семепроизводството в България (МЗХ), Постановлението на МС за допълнение на Наредбата за реда за класифициране на растенията и веществата като наркотични и др.
Паралелно с това колективът извършва успешно преподавателска работа със студенти по специалност „Агроном – ЕМЛК“ в Тракийския университет и провежда обучителни семинари за фермерите. През 2024 г. на територията на института е създадена нова колекция с маслодайни рози, изключително необходима база за научната работа и имиджа на ИРЕМК. Поддържа се генофонд от 144 растителни вида и 28 сорта и кандидатсорта от общо 18 вида. Институтът поддържа правната закрила на девет сорта от седем растителни вида и един полезен модел. Продължава и работата по новите лавандулови сортове в различни екологични райони в България.