100 години отбеляза Институтът по царевицата в Кнежа със специална международна конференция на тема „Устойчиво и конкурентоспособно земеделие в условията на глобални климатични промени”.
„Нашата мисия е да върнем българските хибриди по родните земи. Дадохме най-доброто от себе си въпреки смутните времена и навлизането на изкуствения интелект. Сме и ще бъдем стожерите на аграрната наука в България“, коментира директорът на института доц. Наталия Петровска по време на тържествата.
Учените от Института по царевицата могат да се похвалят с признати и районирани близо 100 хибрида царевица, както и с постоянна работа с цел подобряване на сортовата листа в отговор на търсенето на производителите.
В Института по царевицата – Кнежа се поддържа и работна колекция от 2200 образци, наши и чужди самоопрашени линии, сортове и синтетични популации.
По време на международната конференция учените от Сърбия, България и Турция успяха да обменят опит в селекцията на царевица, като се очерта основната тенденция в работата - подобряване на устойчивостта на растенията на предизвикателствата в климата.
„Климатичните промени обаче не са само горещини и високи температури, те се отразяват и в биологичните особености на растенията”, коментира д.р Горан Векавац от Институт по полски и зеленчукови култури в Нови сад. Той добави, че ниските добиви и лошите условия за царевицата през тази година важат и за съседната ни страна.